Проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
През учебната 2023-2024 г. детска градина № 5 "Червената шапчица" град Търговище работи успешно по ПРОЕКТ
BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ , финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Проект BG05M20P001-3.005-0004
„Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“
по Опертивна програма "Наука за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
от 26.08.2019 г.
в Дейност 1 "Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи" и Дейност 2 "Педагогическа, психологическа и социална подкрепа на децата".
И през учебната 2022/2023 година ДГ № 5 „Червената шапчица” работи по Проект BG05M20P001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ към оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” в няколко дейности:
По проект BG05M20P001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“: дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи в
ДГ № 5 „Червената шапчица” с децата работят допълнително:
Стефка Петрова – психолог;
Кремена Милушева – логопед;
Виктория Георгиева – помощник на учителя;
Магдалена Генчева – помощник-възпитател;
От 15.08.2019 г. по Проекта в ДГ № 5 „Червената шапчица” работят 7 учители от екипа на детската градина, психолог, логопед, помощник на учителя и помощник-възпитател.
Допълнителни занимания по Български език през 2019/2020 г. имаше в:
Допълнително обучение по български език по проекта се осъществява в малки групи от 4-5 деца, които работят с учител във времето, извън задължителната учебна подготовка, провеждана от учителите на групата.
Работата по Дейност 1 на Проект АПСПО: допълнително обучение по български език продължi и през учебната 2020/2021г.:
Допълнителни занимания по Български език през 2019/2020 г. имаше в:
група „Слънчо";
в група „Звездичка”;
в група „Смехурко”;
в смесена група с. Драгановец.
През учебната 2020/2021 г. продължи работата на всички педагогически специалисти за обща и допълнителна подкрепа на децата за обучение по български език, както и за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи.
Предвид епидемичната обстановка в България и при спазване на „Правила за организация на дейността на ДГ № 5 „Червената шапчица“ град Търговище в условията на „С-19” като неразделна част от „Правилник за дейността в детска градина № 5 “Червената шапчица” - град Търговище”, към момента, педагогическите и непедагогическите специалисти, назначени по Проекта, работят с деца само в една възрастова група:
В група „Слънчо” – психолог;
В група „Бон-Бон” – помощник-възпитател;
В група „Звездичка” – помощник на учителя;
В група „Смехурко” – логопед /на 4 часа/;
Успешната социализация, развитие на емоционална интелигентност и езикова грамотност са важни приоритети в нашата работа, а имено - да подкрепим детската любознателност и да насърчим желанието на детето да открива и опознава себе си като творческа личност.
През декември 2020 година психологът по проекта г-жа Емилова създаде Група за Обща психологична подкрепа във Фейсбук като част от работата си по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование".
Целта на групата е омуникация, споделяне на материали , онлайн дискусии във връзка с Общата психологична подкрепа на децата и родителите от група Слъчно, към ДГ "Червената шапчица" гр. Търговище
Ето част от дейностите и задачите в групата:
"Какво липсва на изображението?"
Задавайки този въпрос, родителите могат да разберат, дали детето може да си представи целия образ на показания обект? Може ли да възпроизведе образа в паметта си или да го изгради в цялост.
Помощни въпроси могат да бъдат "Колко ръце имаш ти? А колко има на картинката?" и пр.
Г-жа Емилова разказа на родителите за огромното значение на сюжетно-ролевите игри в детска възраст и предложи някои игри, които да практикуват у дома с децата,
за да възпитават чувство за отговорност,
справедливост, отзивчивост.
Да развиват
нравственоволеви качества като самостоятелност,
организираност, инициативност.
Да формират у децата
хуманни чувства към околния свят.
В няколко поста и беседи във Фейсбук госпожа Емилова обърна внимание на родителите върху важността на слушането, четенето, разказването и съчиняването на приказки за децата. Родителите получиха и предложение да четат и разказват приказки заедно с децата си като една от дейностите по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Приказките са част от детството на всеки. Едни от първите детски спомени, които повечето от нас имат е как мама (или баба) чете приказки за лека нощ. Ето и няколко много важни ползи от четенето на приказки:
1. Подсилват детското въображение и обогатяват общата култура;
2. Приказките помагат на децата да си изградят критерии за категории като "добро" и "зло";
3. Развиват критичното мислене;
4. Приказките помагат на децата да открият, разпознаят и изучат емоциите си;
5. И всичко това се случва през забавна изтория!
И за да продължи темата с приказките и да подсили детското въображение, г-жа Емилова предостави на родителите и техните деца много приказки, материали в интернет и статии за ползите от приказки в детса възраст. Точно като за Коледа с всичките й вълшебства, даващи надежда и развихрящи фантазията на малчуганите:
Разбира се, всяка приказка, трябва да бъде изобразена и със средствата на изобразителното изкуство.
Психологът г-жа Емилова работи с децата и за развитие на фината моторика, на интерес към цветове и форми чрез различни изобразителни дейности по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
В последната седмица на Декември децата и родителите бяха запознати с термина: "Позитивно родителстване" като част от работата по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Получи се интересна дискусия върху лекцията от "Академия за родители" на тема "Как с любов и уважение да наложим на детето граници."
Работата по проект "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" продължава активно и през 2021г.
Г-жа Емилова подробно разказа на родителите и децата колко е важно физическото развитие на децата и ежедневното движение като гимнастика, подвижни игри, игри за ловкост и сръчност, особено в условията на пандемия и дългото заседяване у дома. Тя сподели интересни видеа и подходящи музикални съпроводи с родителите, за да могат да ги използват у дома в раздвижващите дейности с децата.
С г-жа Емилова в група "Слънчо" по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование"
Основни цели и дейности :
Индивидуална и групова работа за развитие на когнитивни способности :памет, внимание и концентрация, мислене, възприятия.
Развитие на фина мотирика и моторна координация.
Развитие на социални умения и асеривно общуване.
Разпознаване на основни емоции тъга, радост, страх, гняв и тяхното изразяване.
Превенция на агресивни прояви, развитие на търпение и толерантност.
Развитие на комуникативни умения.
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" проведохме конструктивна игра за усъвършенстване познанията за звук и буква.
Играхме игри за развитие на обща моторика, подобряване на позата и подобряване на пространствената ориентация.